Oto Ekspertizde Lastik Hava Basınçlarının ve Diş Derinliklerinin Kontrolü
Oto Ekspertizde Lastik Hava Basınçlarının ve Diş Derinliklerinin Kontrolü
5 Mayıs 2018
Yanal Kayma Testi Değerleri Ne Olmalı ?
Yanal Kayma Testi Değerleri Ne Olmalı ?
11 Mayıs 2018

Oto Ekspertiz, Otomatik Şanzıman Testini Nasıl Yapar?

Oto Ekspertiz, Otomatik Şanzıman Testini Nasıl Yapar?
Otomatik şanzıman, en karmaşık ve aracınızın bileşenlerini onarmak için en pahalı olanıdır. Çok fazla iş yapmalı ve motorunuz kadar düzenli servis gerektirmez. Şanzımanın bakımının çok fazla ihmal edilmesi, araç sahipleri için çok pahalıya patlayacak sorunların doğmasına neden olabilmektedir. Motorun yağlanması için motor yağının düzenli olarak değiştirilmesi gerektiğini herkes biliyor, ama şanzıman ne olacak? Otomatik şanzıman, şanzıman sıvısına bağlıdır. Tüm işleri yapmak için: şanzıman sıvısı, vitesleri kaydırmak için hidrolik basıncı aktarır, tüm hareketli parçaları yağlar ve şanzımanı soğutur. Şanzıman yağı motor yağından daha uzun sürer, ancak zamanla, aşırı yük veya yüksek sıcaklık altında bozulmaya neden olur. Bu nedenle şanzıman yağınızı temiz ve uygun seviyede tutmak hayati önem taşır. Şanzıman sıvısının sadece uygun tipini kullanmak da önemlidir.

Otomatik şanzıman çubuğu nerede bulunur?

Şanzıman yağı seviye çubuğunun, aracınızda nerede bulunduğunu görmek için kullanıcı el kitabını kontrol edin. Kitabın bakım bölümünde hızlı bir şekilde bulabilirsiniz: Bakım » Kendiniz Yapın Bakım » Motor Bölmesi . Motor bölmesi haritasını, açıklamalarla birlikte göreceksiniz. Kullanıcı el kitabına sahip değilseniz, incelemek için İşte birkaç örnek: araçta bulunan şanzıman çubuğunun nerede olduğunu görmek için araba modeline tıklayın (turuncu okla işaretlenmiştir).

Daha Sonra Otomatik Şanzıman Sıvısı kontrol Edilir

Çoğu otomobil ve kamyonda, şanzıman yağı seviyesini ve durumunu bir motor yağı gibi bir seviye çubuğuyla kontrol edebilirsiniz. Farklı araçlar için farklı olabileceğinden, doğru prosedür için kullanıcı el kitabınızı kontrol edin; Örneğin, birçok Honda aracında şanzıman seviyesi motor kapalıyken kontrol edilirken, diğer araçlarda şanzıman yağı seviyesi motor çalışırken ve şanzıman park halindeyken kontrol edilir. Bazı yeni otomobiller ve kamyonlar, aslında bir şanzıman yağı çubuğuna sahip değildir ve seviye sadece satıcıda veya bir tamir atölyesinde kontrol edilebilir.
Şanzıman yağı seviye çubuğu Örnek olarak Mazda 6'da, Oto Ekspertiz uzmanımız, Otomatik Şanzıman Testini aşağıdaki gibi aşamalar şeklinde yapar:
1. Düz bir zemine park edin ve park frenini sıkıca ayarlayın. 2. Motoru iki dakika kadar rölantide çalıştırın. Fren pedalına basın. 3. Vites kolunu tüm aralıklar boyunca hareket ettirin ve P konumunda ayarlayın.
Şanzıman yağı seviyesinin kontrol edilmesi
4. Motor hala rölantide iken, yağ çubuğunu dışarı çekin, temizleyin ve geri takın.
Şanzıman sıvı seviyesi
5. Tekrar dışarı çekin ve sıvı seviyesini kontrol edin. Doğru sıvı seviyesi yağ çubuğu üzerinde işaretlenmiştir.
Göründüğü budur. Bu fotoğrafta seviye tamam ve şanzıman sıvısı hala çok kötü görünmüyor, ancak yakın gelecekte değiştirmek kötü bir fikir olmayacak.
Otomatik şanzıman sıvısı durumunu kontrol etme Sıvının durumunu daha iyi görmek için, beyaz kağıt havluya damlatın. Yeni otomatik şanzıman sıvısı genellikle kırmızı yanar. Zamanla bozulur ve daha kahverengileşir. Çok karanlık hale gelmeden önce değiştirmek iyi bir fikir. Grafiğe bakınız.
Şanzıman sıvı rengi Şanzıman sıvısı değişim aralıkları 25.000-30.000 mil ila 60.000 mil arasında değişmektedir. Bakım aralığındaki kesin aralığı, kullanıcı el kitabınızda bulabilirsiniz veya sadece satıcınızı arayın.

Otomatik şanzımanınıza neler zarar verebilir?

Şanzıman sorunlarının çoğu, aşırı ısınma ile başlar. Ağır yük altında, örneğin ağır bir römork çekme, aracı kardan sallama, sürekli durma ve sıcak hava, yarış vb. Daha yüksek sıcaklıklarda şanzıman oksidasyona uğruyor, yağlama niteliklerini kaybediyor ve aktarımın her tarafına tortu bırakıyor. Otomatik şanzıman sıvısını, aşırı ısınan bir şanzımanda kontrol edecekseniz, koyu ve kirli, güçlü yanık kokusuyla olur. Isıya maruz kalan lastik contalar, O-ringler sert ve kırılgan hale gelir. Metal parçalar, valflerin yapışmasına neden olan çözgüdür. Tüm bunlar, er ya da geç, şanzıman arızasıyla sonuçlanır. Örneğin, Bir arkadaşım, parlak Audi'sini kardan kurtarmaya çalışırken çok fazla dönerken otomatik şanzımanını yaktı; bu durum, satın aldıktan sonra ertesi gün oldu! Ancak, aşırı ısınma tek sebep değildir; bazen otomatik şanzıman problemleri, tasarım kusurları arızalı parçalardan, bakım eksikliğinden veya yetersiz yeniden inşa işlerinden kaynaklanır. Çok düşük veya çok yüksek şanzıman yağı seviyesi veya yanlış şanzıman sıvısı türü de şanzıman sorunlarına neden olabilir. Tanıdığım bir kişi otomatik şanzımana yanlışlıkla yağ ekledi - ne olacağını tahmin edin - şanzıman sürüşten 40 dakika sonra başarısız oldu!

Otomatik şanzıman problemlerini nasıl önlerim?

Park yerinizi düzenli olarak kaçaklar açısından kontrol edin ve eğer varsa, yağ veya sıvı eksikliğinden önce düzeltin. Bir süre içinde şanzıman yağı seviyesini ve durumunu kontrol edin. Ancak, tüm araçlarda otomatik şanzıman çubuğu yoktur; Bazı otomobillerde, örneğin, geç Volkswagen modellerinde, transmisyon sıvısı sadece tamir atölyesinde bir tamirci tarafından kontrol edilebilir. Otomatik şanzıman sıvısını kontrol etme talimatları için kullanıcı el kitabınızı kontrol edebilirsiniz. Şanzıman yağı seviyesi çok düşükse, sabitlenmesi gereken bir yerde sızıntı var. Şanzıman sıvısını kullanım kılavuzunda olduğu gibi veya çok karanlık olduğunda (kırmızıdan ziyade kahverengi) veya kirli olduğunda değiştirin. Sadece kullanım kılavuzunda veya yağ çubuğu üzerinde belirtilen aynı tipte şanzıman sıvısı kullanın. Birçok yeni araç sıvı tipine çok duyarlıdır. Örneğin, 2008 Honda Civic için kullanıcı kılavuzu, "Honda Orijinal ATF-Z1 dışındaki şanzıman sıvısının kullanılması, şanzıman işleminde ve dayanıklılıkta bozulmaya neden olabilir ve şanzımande hasara neden olabilir" diyor. Araç tamamen duruncaya kadar asla Tersine veya Park moduna geçmeyin. Transmisyonu 'Park' konumundan yüksek motor RPM'lerinde diğer modlara geçirmeyin. Birçok otomobilde, otomatik şanzıman yolda sürüş tekerlekleri ile çekilirse hasar görebilir. Aracınızı çekmek zorunda kalırsanız, doğru bir şekilde yapmak için kullanıcı el kitabınızı kontrol edin. Aracınızla ağır bir römork çekmeyi planlıyorsanız, ek bir şanzıman yağı soğutucusu takmayı düşünün. Bir römork çekerken şanzıman yağınızı daha sık değiştirmek de iyi bir fikirdir.

Şanzıman deşarjı ve tahliyesi

Şanzıman sıvısının değiştirilmesi için iki yol vardır. Boşaltma ve doldurma yöntemi tahliye tapasından şanzıman sıvısı boşaltma yapan veya orada şanzıman tavasından bir boşaltma tapası, ve yeni bir sıvı ile şanzıman doldurma durumunda. Bazı otomobillerde, akışkan değiştirildiğinde, değiştirilmesi gereken bir şanzıman yağı filtresi vardır. şanzıman çalkalama şanzıman sıvısı soğutucu hatlarından birine seri olarak bağlı özel bir şanzıman gömme makinesi ile yapılır. Şanzıman boşaltma makinesini çalıştıran motorla, aynı zamanda yeni akışkanla değiştirerek eski şanzıman yağını yavaşça dışarı pompalar. Fark ne? 'Drenaj ve yeniden doldurma' yöntemi ile, transmisyon sıvısının sadece yaklaşık% 40-50'si bir kerede değiştirilebilir, çünkü tork konvertöründe, valf gövdesinde ve transmisyonun diğer kısımlarında kalan büyük bir sıvı bölümü boşaltılamaz. Şanzıman yıkama makinesini kullanmak, şanzıman sıvısının yaklaşık % 90-95'ini bir defada değiştirmeye izin verir. Hangi yöntem daha iyi? Görüşler ayrılmıştır. Şanzıman yıkama makinesini kullanmak, daha hızlı ve daha verimli bir yöntemdir ve birçok oto tamirhanesinde başarıyla kullanılmaktadır. Ancak, sorduğunuz mekaniğin yarısı, birkaç kez 'tahliye ve doldurma' yöntemini tekrarlamanın daha iyi olduğunu söyleyecektir. Bazı otomobil üreticileri arabalarında şanzıman yıkama makinelerini kullanmanızı önermiyorlar. Örneğin Honda, Honda teknisyenleri için bültenden birinde "Transmisyon sifon sistemlerinin Honda A / Ts için onaylanmadığı veya tavsiye edilmediğini" belirtti . Sonuç olarak, bir araba üreticisi tarafından onaylanmışsa, şanzıman boşaltma yöntemi, düşük kilometreli araçlar için iyi bir şekilde çalışabilirken, 'tahliye ve doldurma' yöntemi, yüksek kilometreli araçlar için daha güvenlidir. Her iki yöntemde, sadece önerilen aktarım sıvısı tipi kullanılmalıdır.

Overdrive (Aşırı hız) nasıl yapılır?

Genel olarak, bir overdrive (O / D) şanzımandaki en yüksek vitestir. Çoğu araçta otomatik şanzıman üç veya dört vites ve bir aşırı yük (ileri veya beşinci vites) içerir. Overdrive, daha iyi yakıt verimliliğine sahip olmak için motorun daha yüksek devirle daha az devire sahip olmasını sağlar. Açık konuma getirdiğinizde, belirli bir hıza ulaşıldıktan sonra (genellikle yüke bağlı olarak 30 - 40 mph) şanzımanın aşırı sürüş moduna geçmesine izin verirsiniz. Kapalı olduğunda, şanzıman aşırı vites takımına değişmez. Normal sürüş koşullarında aşırı yük daima açık olmalıdır. Dağlık alanda sürüş yaparken veya bir römork çekerken onu kapatmanız gerekebilir. Otomatik şanzıman daha fazla yük hissettiğinde otomatik olarak O / D'den alt vitese geçer. Daha az yük hissettiğinde, O / D'ye geri döner. Bazen, belirli koşullar altında, örneğin, bir yokuş yukarı veya bir römork çekerken, transmisyon OD'de kalmaya veya düşük vitese geçmeye karar veremeyebilir ve sürekli olarak ileri ve geri kaymaya başlar. Bu, overdrive'ı cadıyabilmek ve iletimin karar vermesine yardım etmek isteyebileceğiniz zamandır. Ayrıca, örneğin, yokuş aşağı sürmek gibi, motor frenini kullanarak yavaşlamak istediğinizde de kapatmanız gerekebilir. Overdrive'ın nasıl kullanıldığı hakkında daha fazla bilgi için kullanım kılavuzunuzu kontrol edin.

Bir Şanzıman mağazasını ziyaret etme zamanı geldiğinde

Şanzıman ile ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız, kaçaklar, sesler, kayma ile ilgili problemler, vb. Sorun daha da kötüye gidene kadar beklemeyin ve araba bir karayolunda bir yere taşınmayı durduracak; Güvenilir yerel iletim servisinizi ziyaret edin. Otomatik şanzıman problemleri asla kendi kendine yok olmaz. Ayrıca, onarım için giderken, daha fazla ayrıntıda servis personeline anlatmaya çalışın: ne zaman karşılaştığınız, ne zaman ortaya çıktığını, neye benzediğini sorun. İletimi tamir etmeleri daha kolay olacak. Onarım için şanzımana gitmeden önce onlara garanti hakkında bilgi verin - size vereceği daha uzun garanti, daha iyi onarım olacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + nineteen =